Pho bo – vietnamská polévka
S touto skutečně posilující a voňavou polévkou se to má tak. Buď ji milujete nebo ne 🙂 zatím jsem nenarazila na nic mezi tím.
Naše rodina si ji zamilovala – jak ti nejmenší členové, kteří se stále dožadují „více nudliček a klíčků “ tak ti dospělí , kteří se dožadují “ více chilli “
Pro nás netradičně „navoněný“ vývar je tradičním vietnamským jídlem. Není to ale ta glutamátová břečka na kterou narazíte v různých rychlých restauracích v supermarketech.
Původ jídla je v provincii Nam Dinh, ale posléze se stalo populární v hlavním městě Hanoji a v celé severní části Vietnamu. Protože vývar má hodně dlouho „bublat “ obvykle se ve Vietnamu podává k snídani.
Pokud chcete ochutnat pravou chuť této polévky máte jen čtyři možnosti
1. odjet do Vietnamu – tam pochopitelně narazíte na tu nejlepší
2. navštívit některou z vietnamských tržnic – v České republice vím jen o dvou místech kde mimo ochutnání vietnamských jídel nakoupíte také ty správné suroviny. Osobně už rýži nekupuji jinde 🙂
Jedna z tržnic je v Brně na Olomoucké ulici a druhá více medializovaná SAPA v Praze.
3. uvařit si pho doma sami 🙂
Zkuste se pro jednou oprostit od standardního (i když skvělého) hovězího vývaru a pojďte zkusit nové chutě. Stejným způsobem jen za použití kachního či kuřecího masa (a skeletů) si můžete připravit Pho gà.
Potřebovat budete:
- 500 g hovězích morkových kostí
- 500 g hovězích žeber
- 3 litry vody
- 2 cibule
- 7 cm kus zázvoru
- 5 cm skořice
- 4 ks kardamonu
- 3 hvězdičky badyánu
- 2 lžičky soli
K dochucení libovolně:
rýžové nudle
vietnamská rybí omáčka
Sriracha (chilli omáčka)
pálivé papričky
jarní cibulka
koriandr
perila
limetka (nebo citron 🙂 )
pepř
klíčky mungo
Kosti a žebra dejte do hrnce , zalijte vodou a postavte na sporák. Chvíli nechejte vařit až se na povrchu vytvoří pěna. Poté vodu slijte , kosti i hrnec opláchněte a postavte s vodou znovu na plotnu. V případě že se vytvoří zase pěna tak opakujte.
Mezitím oloupejte zázvor a nakrájejte ho na plátky, oloupejte cibuli a překrojte ji na půl. Cibuli , zázvor a všechno ostatní koření dejte nasucho opéct na pánev. Jakmile cibulka na řezné straně zhnědne a koření se krásně rozvoní přidejte vše k vařícím se kostem . Osolte a jděte od toho 🙂 Čím déle se vývar dělá tím lépe (ve Vietnamu jej vaří přes noc) Já vařím obvykle tak 3 hodiny. Vývar sceďte.
Servírování:
Na talíř dejte nudle, bylinky, klíčky a zalijte horkým vývarem. U stolu si pak každý strávník může doladit limetou a rybí nebo chilli omáčkou.
Skvělá je úprava phơ bò tái – na tu budete potřebovat ještě hovězí svíčkovou nakrájenou na tenké plátky. Tyto pak položte na talíř a zalejte skutečně vařícím vývarem. Maso se zatáhne , na středu zůstane růžové a skvěle chutná
Co se týká bylinek nejčastěji se používá:
perila – vypadá trochu jako naše hluchavka ale chutná naprosto jinak. Kdybych měla říci k čemu se její chuť nejvíce blíží , tak bych řekla, že je to jako když zkřížíte bazalku s koriandrem – koupíte ji obvykle jen ve vitnamských tržnicích. A co se mě týká klidně se bez ní obejdu
koriandr – klasický nebo mexický – obvykle právě ten dělí skupinu strávníků na miluje / nemiluje – pro naše děti jej nahrazuji petrželkou – říkejte klidně že jsem jak babica, ale mě stačí že holky jsou ochotné netradiční jídla vůbec konzumovat 🙂
jarní cibulka – tu zná snad každý
chilli papričky – a to nejlépe čerstvé – bacha na ně – dávkujte raději po troškách, zejména pokud neznáte konkrétní pálivost papriček.