Ohnutý rožek. Kapitola první :-) Aneb co čtu.
Přemýšlela jsem, který článek napíšu jako první do kategorie, kterou jsem před časem založila a moc dlouho jsem po ní toužila. Název „Ohnutý rožek“ mě napadl už hodně, hodně dávno a tak jsem ho konečně zužitkovala.
Proč ohnutý rožek? Jsem už od dětství velká čtenářka. V době puberty jsem hltala všechno, co mi v knihovně přišlo pod ruku. Většinou nepříliš hodnotnou četbu jako Večery pod lampou nebo holčičí romány Lenky Lanczové. Postupně přišla na řadu povinná četba, která mě bavila. A tehdy jsem kašlala na nějaké záložky. Kde jsem skončila, tam jsem ohnula rožek.
Dnes už knížky neničím. Mám velkou zásobu záložek, většinou namalované od dětí. A tak je každá rozečtená knížky pěkně opečovávaná, založená. Navíc jsem vzala na milost čtečku knih, a v Kindlu se to pěkně zakládá samo 🙂
Harryho Pottera jsem přečetla už jako dospělá a hltala jsem ho jako malá. Úžasná série.
Co čtu ráda teď? Mám moc ráda různé cestopisy, romány, ve kterých se objevuje cestování a život v jiných zemích, ženské životní osudy, které jsou psány s nadhledem a humorem. Na tyhle knihy miluji nakladatelství Motto.
Není to tak dlouho, co jsem začala číst Radku Třeštíkovou a už mám sjeté všechny její knížky. Dalším oblíbencem z českých spisovatelských řad je Patrik Hartl.
Co opravdu miluji, jsou napínavé knihy, nejvíce severská literatura, která je teď celkově v kurzu. Aktuálně mám před sebou posledních pár stránek milovaného Henninga Mankella a jeho komisaře Wallandera. Tenhle autor už je bohužel po smrti a já dočítám poslední knihu, dalšího pokračování už se nedočkám. Tohoto autora u nás vydává nakladatelství HOST Brno, které patří k mým oblíbeným.
Stejně jako jsem si oblíbila Kurta Wallandera, tak mi přirostl k srdci Harry Hole. Tuhle postavu pro změnu vytvořil další populární autor, norský Jo Nesbø. Autor, který je poměrně produktivní, vydává i perfektní knížky pro děti, doporučuji. Vydává ho nakladatelství Kniha Zlín.
Joona Linna, postava detektiva, kterou stvořili manželé ze Švédska, tvořící pod pseudonymem Lars Kepler. Tenhle sympaťák uzavírá trojici mých oblíbených detektivů, které s manželem louskáme nejraději. Opět HOST Brno. Aktuálně mi na stolku čeká novinka Lazar. Už se nemůžu dočkat…
Kromě napínavé literatury mám ráda knihy pro ženské. A to konkrétně od dvou opravu oblíbených autorek. Tou první je Barbara Erskinová, píšící knihy, kde se současnost prolíná s minulostí a jejichž děj je zasazený do krásného prostředí Anglie. Vydává Nakladatelství Brána.
Tou druhou je Sophia Kinsella. Autorka, jejíž knížky vycházejí v nakladatelství Kosmas, píše vtipné příběhy ženských hrdinek. Někdy mě ty její ženské fakt štvou. Třeba na Becky Blomwood, posedlou nakupováním, jsem byla ke konci už alergická 😀
Další hromadou knih, které miluji, jsou samozřejmě kuchařky. Těch mám doma celkem dost, i když teď už si je kupuji s rozmyslem. Oblíbila jsem si kuchařky, ve kterých nejsou jen recepty, ale také příjemné texty. Proto mi doma nesmí chybět Nejbarevnější kuchařka od Kamu a od Ježíška bych ráda dostala i její Nejbarevnější Mexiko.
Proto mám doma všechny Kuchařky pro dceru od mé milé Jany Florentýny Zatloukalové, kterou mám v osobním životě moc ráda. Pohoda a láska k vaření pramení z každé její knihy. Nezapomenu, že když k nám dorazily její Hovory s řezníkem, tak je manžel měl na nočním stolku jako čtení před spaním 😀
Tolik k první kapitole mé nové kategorie, ve které bych vám ráda představila co stojí za přečtení, která kuchařka stojí za koupi a co nesmí chybět ve vaší knihovně.
Za spolupráci děkuji především Albatrosmedia, Florentýně a také nakladatelství HOST Brno a Jota.