Nejdokonalejší chléb? Kváskový s kefírovým mlékem
Pečení chleba jsem propadla už před pár lety díky Gabi Hradecké, která u nás doma zabydlela kvásek. Objíždí po celé republice, učí ženy i muže péct „živý“ chléb a dokáže pro pečení fakt nadchnout. Děkuji jí za to a pyšně hladím svůj další chléb.
Na kváskovém chlebu není nic složitého. Stačí mít zdravý, dobře nakrmený kvásek a pečení si dobře rozplánovat. Protože to by mohl být jediný zádrhel při pečení kváskového chleba. Těsto totiž není připraveno hned. Chce to čas, kvásek musí pracovat.
Přípravu kváskového chleba si rozvrhněte tak, aby zapadal do vašeho denního programu. Já jsem si velice oblíbila pomalé kynutí v lednici. Chléb mi nikdy nepřekyne, což se hodí především pro aktuální letní počasí. Co je hlavní, chléb kynutý v lednici chutná mnohem líp.
Potřebujete
rozkvas
- 2 lžíce kvásku
- 150 g žitné chlebové mouky
- 150 g vody
potom přidat
- 300 g pšeničné chlebové mouky
- 100 g pšeničné celozrnné mouky
- 200 ml kefírového mléka nízkotučného z Valašska
- 2 lžičky soli
- 1 lžička drceného kmínu
- 3 lžíce slunečnicových semínek
- 2 lžíce dýňových semínek
Připravte si rozkvas, důkladně promíchejte a nechejte 12 hodin na kuchyňské lince.
Potom přidejte ostatní suroviny. Může se stát, že budete potřebovat více tekutin nebo naopak více mouky. Přidávejte podle potřeby. Důkladně promíchejte a nechejte dvě hodiny odpočívat v míse.
Na pomoučené ploše několikrát přeložte a prohněťte, s těstem si pěkně pohrajte. Přemístěte do pomoučené nebo utěrkou vyložené ošatky na kynutí. Na 12 hodin šoupněte v igelitovém sáčku do lednice.
Poté vyndejte z lednice, ihned nařezejte žiletkou nebo ostrým nožem.
Troubu předehřejte na 230 až 250 °C (podle toho kolik ta vaše umí). V troubě zahříváte i plech a na něj na prkénku nebo lopatě vsaďte chleba. Na dně trouby mějte plech a do něj těsně před pečením vlijte vodu. Po 12 minutách ztlumte na 160 °C, vyvětrejte a dopéct asi 40 minut.
Nechejte vychladnout na mřížce.
Dobrou chuť přeje Elly.