Dýňobraní – užívejme si podzimní sezóny dýní
Miluji dýně. Mají barvy spadaného listí. Všechny odstíny různých druhů dýní, typicky podzimní potraviny. Pečená dýně, dýňová polévka, dýňové muffiny a koláče. Ale také méně tradiční dýňové pochoutky jako je sirup do kávy, cheesecake nebo dýňové máslo. Prostě na podzim se vyřádím jak nikdy. Určitě už jsem to někde psala, ale jsem takový Radovan, že nedokážu říct, které roční období mě baví nejvíce. Jestli jaro, kdy se probouzí příroda, léto, kdy jsou prázdniny, můžeme se koupat a opalovat, podzim s jeho krásnými barvami a úrodou nebo zima u krbu, televize, knížky a na lyžích. Jenže podzim má k tomu prvnímu místu dost blízko 🙂 I díky dýním…
Dříve jsem znala jedinou úpravu dýní. Dýně a la ananas. Přeslazený kompot s ananasovou trestí nepřirostl k srdci ani mě, ani mnoha dalším lidem. A i když babička byla skvělá kuchařka, tak tuhle „dobrotu“ jsem si s chutí odpustila.
Po letech, v mé vlastní kuchyni, mi do ruky přišla dokonalá odrůda dýně – Hokkaido. Jasně oranžová, ne příliš velká (i když záleží, jak moc si ji třeba na zahrádce necháte vyrůst). Oproti jiným dýním má velkou výhodu – může se spotřebovat téměř celá, není nutné ji loupat. Slupka je po upečení měkoučká a můžete ji rozmixovat spolu s dužinou.
Trochu práce dá rozkrojení dýně napůl. To chce ostrý nůž, opatrnost a sílu. Po rozkrojení vybereme velkou lžící měkkou část dužiny, spolu s peckami. Pecky můžeme omýt a použít na další rok – k zasazení na vlastní zahrádce. Odkrojit a vyhodit můžeme i stopku a „bubáka“ na spodní straně dýně. Zbytek dýně nakrájíme na kousky, tak velké jak potřebujeme pro vybraný recept a pustíme se do tepelné úpravy.
Vařit, nebo péct?
S očištěnou dýní můžeme dále pracovat podle různých receptů. Velice často se do různých receptů používá dýňové pyré. To si můžete připravit do zásoby, do krabičky v mrazáku a potom už jen vytáhnout, nechat povolit a používat podle receptu.
Kousky dýně na dýňové pyré tepelně upravíme buďto uvařením ve vodě (nebo ve vývaru) nebo upečením v troubě. Upečená dýně má výraznější dýňovou chuť, uvařená je jemnější. Máte v plánu sladký dezert s dýňovým pyré?Kousky dýně naskládejte na pekáč a upečte do měkka. Bez soli, pepře, oleje, prostě jen tak. Ihned po upečení rozmixujte tyčovým mixérem dohladka.
Pro budoucí slanou úpravu dýňového pyré (třeba do polévky nebo omáčky), nezapomeňte dýni pokapat trochou olivového oleje, osolit a opepřit. Klidně můžete přidat oblíbené bylinky. Dále postupujeme stejně jako u univerzálního dýňového pyré.
Důležité je, rozmixovat tyčovým mixérem dýni ihned po vytažení z trouby nebo uvaření ve vodě. Dýňové pyré bude krémovější, hladší.
Pečeme v troubě předehřáté na 180 °C, doměkka, což je asi půl hodiny. Čím menší kousky, tím kratší doba pečení. Dýni na pekáči můžeme podlít trochou vody, ale nepřeháníme to.
Dýně můžeme samozřejmě péct i rozkrájené na menší kousky. Někdo dýni před pečením jen rozpůlí, vyskládá na plech, podlije vodou a peče. Zbytečně se tak prodlužuje doba pečení, takto připravená dýně se peče hodinu, až hodinu a půl.
Dobrou chuť přeje Elly.