Kachní rillettes je to nejlepší jídlo pro podzimní dny
Proč si to myslím? Protože jak vám bublá na plotně, tak krásně provoní celý dům. Tuhle vůni prostě miluji. Když se něco vaří. Do toho se topí v krbu a ještě k tomu třeba pálím nějakou úžasnou útulnou svíčku. A když přijde pan Božský večer z práce domů a otevře dveře a nadšeně zavolá: „Co to tady tak krásně voní?“. Já vím, co to je. Je to DOMOV.
Rillettes sice bublá na plotně mnoho hodin a to mu v současné době, kdy ceny energií šplhají do neskutečných výšin, moc nenahrává. Ale zase to berte tak, že si tím sporákem doma zatopíte 🙂
Recept na tohle úžasné zpracování masa pochází z Francie.
Rillettes můžete udělat nejen z kachny. Ale také ze zvěřiny nebo vepřového. Vlastně téměř z jakéhokoliv masa, jen vždy část surovin musí být maso tučné, které všechno pěkně spojí a vy si ho namažete na čerstvý chléb. U nás ho nejčastěji vaříme z vepřového, ale kachní mi chutná asi nejvíce. Nebo klidně můžete kachní a vepřový zkombinovat.
Potřebujete
- velkou kachnu (cca 5 kg)
- 40 – 50 g soli
- čerstvě mletý černý pepř
- podle chuti pár stroužků česneku, tymián nebo jiné bylinky
- zhruba 1 litr vody
- 100 ml červeného vína
- 3 lžíce sádla (ideálně kachního)
Celou kachnu naporcujeme ostrým nožem na kusy. Nemusí být nijak úhledné. Jde jen o to, aby se vešly do velkého hrnce. Včetně kostí, včetně všeho.
Připravíme si mega velký hrnec. Ideální je velký těžký litinový hrnec s poklicí. Kdo nemá, nevadí. Postačí jakýkoliv jiný velký hrnec.
Do hrnce dáme rozehřát sádlo a opečeme na něm kusy kachny. Vždycky až budou zlaté, vyndáme je z hrnce ven. Až budou opečené všechny kousky, vrátíme je všechny do hrnce a zalijeme 100 ml vína. Zvýšíme teplotu a necháme asi pět minut vyvařit.
Zalijeme vodou, ochutíme solí a kořením. Přiklopíme poklicí a necháme probublávat na mírnou teplotu.
Probubláváme mnoho hodin, asi tak pět, šest. Kontrolujeme v jaké fázi maso je. Musí se úplně rozpadat na vlákna.
Občas mícháme, podle potřeby můžeme přidat ještě trochu vody. Naopak, máte-li pocit, že je vody v hrnci přílíš, můžeme na chviličku zvýšit teplotu a nechat vodu odvařit.
Maso se teď krásně rozpadá, promícháváním rozpadání ještě podpoříme. Vypneme plotnu a připravíme si nádobky, ve kterých budeme rillettes skladovat. Úplně nejraději mám „kokotky“ – misky s pokličkou, ale i malé zapékací misky, alobalové misky nebo skvělé sklenice s uzávěrem z Ikea. Jedno je důležité – musí být naprosto čisté, ideálně i vypláchnuté horkou vodou a důkladně vysušené, aby nám rillettes v lednici vydržel co nejdéle.
Máme vyzkoušeno, že klidně vydrží 14 dní. Ale většinou je do týdne rozdaný a snězený. Podělíme sousedy, rodiče, kamarády a je po něm.
Do připravených misek nabíráme směs masa a tuku, ideálně aby na povrchu byl hlavně tuk, který rillettes lehce zakonzervuje. Skladujeme v lednici, ale můžeme i v mrazáku.
Doporučuji vyndat misky z lednice půl hodinky před tím, než budete podávat.
Nákupní seznam
Kachnu se většinou snažím sehnat domácí. Když neseženu, běžím do Lidlu, kde je mají často.
Pepř jedině Pepperfield.
Sůl a ostatní koření, které potřebuji používám Avokádo.
Červené víno do tohoto receptu používám většinou Merlot od Vinselekt Michlovský.