Oblíbená klasika: Rajská omáčka
Rajská omáčka! Ta nejlahodnější, nejoblíbenější, nejvoňavější. Tak, jak ji dělám já…
Určitě ji každý dělá trochu jinak. Já mám už zajetou svou přípravu, jak jsem se ji naučila od maminky.
Lehce nasládlá, s vůní zralých rajčat a sametově jemná. Přitom snadná a poměrně rychlá. Navíc, a to já osobně beru jako velkou výhodu, se dá kombinovat k různým přílohám a masům. Někdo ji má rád s knedlíkem, jiný zase s rýží. Já ji dělám nejraději s kuličkami z mletého masa, ale i s plátkem jemného doměkka podušeného hovězího je výborná.
A teď hlavní surovina. Rajčata. Z jakých ji děláte vy? Já nikdy z čerstvých, používám zásadně celá loupaná nebo drcená rajčata v plechovce, případně kvalitní rajský protlak z Itálie. Italská rajčátka zrají na sluníčku a jsou sklízená opravdu zralá, sladká, dokonalá. A z nich jsou potom dělané plechovky. Dovezla jsem si jich zásobu z Itálie, ale když dojdou, zabrousím do oblíbeného eshopu s italskými surovinami.
Potřebujeme
- 4 plátky hovězího masa
- 4 velké cibule
- máslo
- trocha oleje
- hladká mouka
- sůl a pepř
- koření: nové koření, bobkový list, kousek skořice, kousek badyánu
- rajský protlak, celá loupaná rajčata nebo drcená rajčata – balení asi 650 – 700 g
- třtinový cukr
Do velkého hrnce nalijeme trochu oleje. Já používám velký a těžký litinový hrnec. Na oleji osmahneme plátky masa, které jsme předtím osolili a opepřili, ze všech stran, spolu s dvěma cibulemi pokrájenými nahrubo.
Zalijeme vodou, aby bylo maso ponořené.
Přidáme koření, které zavážeme do kousku gázy, abysme ho potom nemuseli lovit po celém hrnci. Přikryjeme poklicí a dusíme doměkka.
Kdo si chce urychlit práci, určitě může použít i tlakový hrnec. Maso bude měkké za krátkou dobu.
Až je maso měkké, vyndáme ho z hrnce a uložíme pod talíř, aby nám neoschlo. Tekutinu v hrnci necháme ještě vařit, mělo by nám jí zůstat asi půl litru. Sáček s kořením vyndáme až těstě před zahuštěním jíškou. Rozpustíme si máslo, asi tak čtyři lžíce.
Na másle osmahneme zbylé dvě, nahrubo nakrájené, cibule, pěkně dozlatova. Před koncem smažení na ně nasypeme dvě až tři lžíce třtinového cukru, který necháme rozpustit.
A nakonec zasypeme hladkou moukou. Tolik, aby vznikla hustější kašička, jíška. Chvíli intenzivně mícháme a potom po částech vmícháme do bublající tekutiny v hrnci, ve kterém se dusilo maso.
Důkladně zamícháme, můžeme i prošlehat metličkou. A přidáme protlak nebo rajčata z plechovky. Opět promícháme a vaříme na mírné teplotě asi 20 minut.
Povařenou omáčku rozmixujeme ponorným mixérem dohladka. A poté přes procedíme a propasírujeme přes jemné síto. Ještě poslední ochutnání a dochucení, špetkou soli, cukru, pepře…cokoliv je potřeba.
Z jemné hladké omáčky ještě jedním trikem vytvoříme sametově jemnou omáčku. Tento tip jsem zkoušela poprvé, podle jednoho moc milého kamarádova kolegy 🙂 A opravdu funguje… Stačí do hotové omáčky, odstavené z plotny, zašlehat kousek vychlazeného másla.
Do omáčky vrátíme maso, které v ní prohřejeme a podáváme.
TIPY NA ZÁVĚR
- když připravujete omáčku k masovým koulím, použijte do ní i výpek, ve kterém se koule smažily či pekly. I připečené kousky masové směsi dodají omáčce šmrnc
- zkuste přidat ještě třeba dva kousky hřebíčku. Chuť omáčky bude trochu více „dosladka“, ale výborná!
Dobrou chuť přeje Elly.