Oblíbené české jídlo na slavnostní stůl. Vepřo, knedlo, zelo.
Pan Božský s láskou vzpomíná na zelí svojí babičky i maminky. Jedna ho dělala sladké a druhá kyselé. Proto se snažím většinou dělat zelí dvě. Červené dosladka a bílé dokysela. Dnes pro vás mám recept na vepřo – knedlo – zelo. Klasiku, kterou mají rádi snad všichni. Místo klasického knedlíku jsem zvolila špekový, pekla jsem krkovici bez kosti a zelí vybrala červené. Se švestkami. Můj oblíbený recept.
Vepřová krkovice na cibuli a česneku
- 1 kg vepřové krkovice bez kosti
- 400 g cibule
- 6 stroužků česneku
- sůl, pepř, kmín
Červené zelí se sušenými švestkami
- 1 menší hlávka červeného zelí
- 8 sušených švestek
- 1 jablko
- 1 velká cibule
- 200 ml červeného vína
- sůl
- nové koření
- bobkový list
- černý pepř
- trocha červeného vinného octa
- trocha sádla
Slaninové knedlíky
- 5 bílých housek (nebo 6 kaiserek)
- 2 lžičky soli
- 5 vajíček
- 150 g Staročeské slaniny Krásno
- 2 cibule
- 150 ml mléka
- 2 hrsti najemno nasekané zelené petrželky
- hrubá mouka podle potřeby (cca 150 g)
- čerstvě mletý černý pepř
- špetka muškátového oříšku
Krkovici nakrájejte na silnější plátky. Z obou stran osolte. Připravte pekáč s víkem nebo litinový hrnec. Naskládejte do něj maso, ochuťte pepřem a kmínem. Zasypejte nahrubo nakrájenou cibulí a česnekem. Maso můžete skládat i do druhé vrstvy. Opět zasypejte cibulí a česnekem. Přiklopte víkem a pečte v troubě vyhřáté na 200 °C 30 minut. Poté stáhněte teplotu na 150 °C a dopečte další hodinu a půl.
Zelí nasekejte nadrobno. Cibuli taky, jablko na kostičky, švestky na drobnější kousky.
Na troše sádla zpěňte cibuli. Přidejte jablka, švestky, míchejte. Zalijte červeným vínem. Prudkým varem nechejte část vína odpařit. Ochutnávejte, měla by zmizet kyselost vína. Podle vůně také poznáte tu pravou chvíli kdy přidat zelí. Z hrnce přestane vycházet lehce nakyslá vůně. Přidejte zelí.
Promíchejte a zalijte trochou vody. Osolte a přidejte koření, které jste zabalili do gázy. Lépe ho po uvaření ze zelí vyndáte. Podle chuti přidejte vinný ocet.
Pod pokličkou duste doměkka. Když je zelí měkké a ještě v něm zbývá tekutina, tak sundejte pokličku, maličko zvyšte teplotu a nechejte vyvařit. Nezapomínejte míchat. Vyndejte koření a můžete ihned podávat.
Knedlík
Kaiserky nebo housky nakrájejte na větší kostičky. Dejte na plech a při 200 °C opékejte pár minut, dokud nebudou na povrchu křupavé. Vsypejte do mísy, osolte, opepřete, ochuťte muškátovým oříškem, přidejte nasekanou petržel, a vejce. V pánvi opečte kostičky slaniny a cibule dokřupava, dozlatova. Slijte vypečený tuk a slaninu s cibulkou dejte do mísy. Přidejte mléko.
Přidejte 100 g mouky a promíchejte. Nechejte 10 minut odstát, občas můžete ještě promíchat. Podle potřeby můžete přidat ještě trochu mouky a ještě nechat těsto pár minut odstát.
Poté vytvářejte rukama namočenýma ve studené vodě kulaté knedlíky, které vložte do vroucí osolené vody. Vařte podle velikosti 10 – 15 minut. Případně můžete vařit v páře.
Recept jsem připravila pro rodinnou firmu z Valašska