Testujeme: Šnečí pochoutky z Farmy Nahošovice
Věříte na náhody? Já ne. Jsem zastáncem toho, že všechno se děje pro něco. A tak mě vůbec nepřekvapilo, že jsem v krátké době slyšela ze dvou různých míst o tom, že téměř za humny máme velkou šnečí farmu.
Začala jsem tedy pátrat (ano, nebylo to vůbec těžké) a našla ji! Farma Nahošovice na Přerovsku nastartovala svůj nápad v roce 2014. V roce 2015 měla první úspěšný venkovní chov a dva roky nato i chov v interiéru. Ten je v našich podmínkách poměrně důležitý. Oni šneci jsou poměrně rozmazlená zvířata. Nelíbí se jim přílišné horko, ale ani velká zima. Do venkovních chovů se mohou umisťovat podle počasí až někdy v květnu. Nelíbí se jim ani sucho, ale hodně vody je může usmrtit. Proto Farma Nahošovice kombinuje chov venkovní i vnitřní.
Jaké šneky tady najdete?
Ve Francii se nejčastěji konzumuje hlemýžď zahradní. Pan Čevela, jeden z jednatelů farmy, však vsadil na hlemýždě afrického (kaviárového) Helix aspersa Maxima. Nejen proto, že má velice chutné maso a kvalitní bílý kaviár, ale také proto, že z tohoto hlemýždě se dají konzumovat i játra. Přiznám se, že tohle jsem na Farmě Nahošovice slyšela a ochutnala poprvé.
Navíc se tento šnek dobře adaptuje na naše klimatické podmínky. Krmí se tady speciální krmnou směsí, která pomáhá tomu, aby dobře rostli, měli chutné maso a tvrdou ulitu. Venku se krmí také ovocem, zeleninou a trávou.
Na jaře tedy šneky vypustí do venkovních výběhů, kde rostou celých 6 měsíců. V září, říjnu probíhá sklizeň šneků (tenhle termín mě moc pobavil), jejich následné vylačnění a zachlazení v hibernační místnosti. Tady se jim postupně ubírá teplota, dělá se jim „podzim“. Šneci se teda zachovají jako v přírodě, kde by se zavrtali do země a usnuli. Odtud si je průběžně odebírají k dalšímu zpracování, podle potřeby. Ročně tady vyprodukují více než 5 tun šnečího masa.
Zpracování šneků
tady probíhá v perfektně vybaveném a čistém prostředí. Ze šneků se odebere játro, měkké tkáně od svaloviny. Šnečí maso se povaří, usuší a vrátí do vyčištěných ulit. Další zpracování závisí na tom, jaký produkt se z nich bude připravovat.
Farma Nahošovice má velký výběr zajímavých pochoutek, které jen tak někde nenajdete. Ochutnali jsme je všechny a protože jsme milovníci šnečího masa, byli jsme nadšení! Ochutnali jsme šneky na mnoha místech ve Francii, ale s klidným svědomím vám můžu říct, že ti z Nahošovic jsou výrazně lepší.
Šněčí maso je nejen chutné, ale taky zdravé a výživné. Obsahuje jen 60 kalorií na 100 g masa. Výživově je hodnotnější než hovězí. Obsahuje více minerálů, jako je vápník a hořčík. Obsahuje aminokyseliny a lysin. Byly prokázány pozitivní účinky u lidí s kardiovaskulárními problémy.
Farma Nahošovice dodává šneky do mnoha českých restaurací. Postupně začíná rozšiřovat svou klientelu i do zahraničí. Kromě toho má také eshop, díky kterému se šnečí pochoutky můžou dostat i na váš stůl. A věřte mi, že budete spokojení stejně jako my.
Protože dát si občas nějakou šnečí dobrotu není žádný zbytečný luxus. Šneky si dáte jako lahůdku, není nutné jich sníst hromadu. My si s chutí večer zapečeme každý šest šneků, k tomu si dáme bagetu s česnekovým máslem a bílé víno a jsme spokojení jak želvy. Nebo si připravíme jednohubky se šnečím krémem…
Pro tohle naše mlsání má Farma Nahošovice jako novinku úžasné balíčky. Třeba balíček Family.
Možná to nevíte, ale šneci patří mezi tradiční česká jídla. Mám doma kuchařku Magdaleny Dobromily Rettigové a v ní šneky najdete také. Za první republiky byli šneci součástí štědrovečerního menu. Mám radost, že i když šneci z našich stolů na čas vymizeli, opět se sem vrací.
Jak máme šneky rádi?
Jak už jsem zmínila výše, Farma Nahošovice nabízí několik druhů výrobků ze šnečího masa. Klasikou jsou šneci připravení k zapečení ve svých ulitách. Tradiční úprava šneků, se kterou se setkáte hodně ve Francii, jsou šneci po burgundsku – česnek, bylinky. V podání Farmy Nahošovice jsou šneci vaření s kořenovou zeleninou a bílým vínem, plnění poctivým farmářským máslem s bylinkami a kořením. Druhá varianta je méně tradiční – šneci jsou plnění kvalitním italským parmezánem.
Úžasnou pochoutkou, kterou z Farmy Nahošovice miluju, je šnečí ragú. Tak vymazlená receptura! Šnečí svalovina vařená s kořenovou zeleninou a bílým vínem, anglickou slaninou, sušenými rajčaty nakládanými ve slunečnicovém oleji s kapary, žampiony, bazalkou, českým česnekem, farmářským máslem, směsí koření a mořskou solí, tvoří jako celek neopakovatelný chuťový zážitek. Věřte mi, nejlepší šnečí jídlo, jaké jsem kdy ochutnala.
Chtěla bych vám ještě něco napsat k balení, které Farma Nahošovice nabízí. Většinu produktů můžete vybírat buď v krásné plechovce nebo v praktickém balení – v plastovém misce. Můžete si vybrat.
Šnečí játra jsou opravdová pochoutka. Drobná delikatesa, kterou můžete ozdobit vaše umělecká díla – crostini, kanapky, chlebíčky. Jejich chuť je úžasná, tvar jako malinká šnečí ulita. Určitě je vyzkoušejte. Jatýrka jsou naložena v kvalitním olivovém oleji a dochucena bílým pepřem a mořskou solí.
Podobně můžete použít opravdový klenot v nabídce Farmy Nahošovice – šnečí kaviár se zlatem. Čerstvá vajíčka šneků Helix aspersa Maxima, jsou delikatesa s nezaměnitelnou chutí, naložené v bio olivovém oleji Les Terroirs de Marrakech se směsí koření a mořskou solí, sypaná 24 karátovým jedlým zlatem. Ručně čištěna a kalibrována.
Směs šnečího masa, šnečích jatýrek, ostružinového vína, farmářského másla, vybraného koření a mořské soli. To je maso játrový šnečí krém. Perfektně chutná na jednohubkách, v kombinaci s kaviárem a celými jatýrky.
Poslední produkt, který ještě čeká na vyzkoušení v mé lednici, je bujon s celými mladými šneky. Mladí šneci jsou vaření v bílém víně s kořenovou zeleninou. Výsledkem je velmi silný a chuťově nezaměnitelný bujon se šnečím masem k přímé konzumaci, nebo k další úpravě. Na tenhle produkt se opravdu hodně těším. Něco si z těchto šneků uvařím, zřejmě své vlastní ragú. Už se mi rýsuje nápad, chci použít pepř od Pepper Field a zřejmě taky medvědí česnek a víno od Vinselekt Michlovský. Už se těším a vy se těšte na recept.
Nalákali jsme vás na šneky? Už jste je zkoušeli?
Elly