Uzené kuře a jáhlové placičky s bramborem a mrkví
Začátek roku u nás tradičně probíhá tak, že snažíme trochu odlehčit jídelníček. Máme na to ověřený postup. Vezmeme si něco z WHOLE 30 a přidáme mléčné výrobky, luštěniny i rýži. Zjistili jsme, že ty nám totiž nedělají vůbec špatně. Jednou jsme si dali jeden měsíc striktně podle pravidel WHOLE30 a potom potraviny postupně zaváděli zpět. Občas si dopřejeme těstoviny, občas pečivo s žitnou moukou. Jednoduše řečeno, vynecháme cukry, kromě těch v ovoci a také mouku, hlavně tu bílou. A už tohle u nás funguje, chutná nám, cítíme se lépe a ztratíme nějaké to kilo.
A protože přes týden není úplně moc času na složité a dlouhé vyvařování, snažím se vymýšlet jídla chutná, ale rychlá či co nejméně pracná. Ideální je, když jsou z jednoho až dvou hrnců nebo z jednoho pekáče.
Jáhlové placičky s uzeným kuřetem byly chvilkový nápad, který vznikl potom, co mi na plotně voněl velký hrnec uzeného vývaru, ve kterém jsem vařila uzená kuřecí stehna, celé brambory, mrkev a česnek. Částečně jsem brambory i mrkev použila do polévky, část jsem použila na placičky.
Potřebujete
uzený vývar
- 4 uzená kuřecí stehna (LIDL)
- 6 velkých brambor
- 4 velké mrkve
- 2 cibule
- 4 stroužky česneku
- sůl
- pepř
na placičky
- 2 brambory, 2 mrkve a všechen česnek uvařené z vývaru
- 3 stroužky čerstvého česneku
- 3 vejce
- 1 cibule
- 2 hrnky suchých jáhel (Puritas)
- sůl
- 1 lžíce celozrnné žitné mouky
- trocha sádla
Postup
Do velkého hrnce dejte kuřecí stehna. Přidejte oloupané brambory vcelku, očištěnou mrkev, cibule překrojené napůl a celé stroužky česneku. Přidejte jednu lžičku soli a trochu čerstvě mletého pepře.
Vařte na mírnou teplotu asi tři hodiny. Ať vývar jen lehce probublává. Brambory i mrkev se uvaří pěkně doměkka, stejně tak i maso. Polévka ze čtyř stehen je perfektně silná.
Ke konci vaření si připravte jáhly, podle návodu na obalu. Já jsem je spařila horkou vodou v cedníku a dala do vroucí osolené vody. Vařila jsem asi 15 minut, až byly téměř rozvařené.
Jednu cibuli nakrájejte nadrobno a osmažte na trošce sádla.
Z polévky vylovte 2 velké brambory, 2 mrkve, česnek, který se při vaření vyloupnul ze slupky. Rozmačkejte vidličkou. Dejte do mísy. Přidejte scezené jáhly a osmahnutou cibulku. Ochuťte solí, můžete i pepřem, a také propasírovaným česnekem.
Přidejte vajíčka a celozrnnou žitnou mouku. Umíchejte těsto na placičky.
Placičky smažte na kvalitní teflonové pánvi, není potřeba žádný tuk. Já používám pánve Tefal, konkrétně tyto placičky jsem smažila na Ingenio pánvičce. Usmažila jsem na ní cibuli na trošce sádla a potom bez čištění jsem pokračovala ve smažení placiček, již bez tuku.
Na pánev dávejte kopečky směsi, které lžící roztáhněte do placičky silné asi 1 cm. Opékejte na střední teplotu, ať jsou dobře propečené a nejsou spálené. Obracejte opatrně, ať se nerozpadnou. Po opečení z obou stran jsou placičky pevnější.
Podávejte nejprve uzenou polévku s brambory, mrkví a můžete si do ní schovat trochu uvařených jáhel. Jako druhý chod budou placičky s uzeným kuřecím masem.
Dobrou chuť přeje Elly.